PROGRAMUL

al doilea Congres Naţional al Societății Endocrinologilor din Republica Moldova

din 04-05.10.2019, Radisson Blu Leogrand Hotel, sala Răut

Agnes Burniat - Bruxelles, Belgium

Alexandru Maiorov - profesor universitar, Moscova, Russia

Bernard Corvilain - Bruxelles, Belgium

Bogdan Mihai - conferențiar universitar, Iași, România

Carmen Oltean – medic primar, Iași, România

Cătălina Poiana – profesor universitar, București, România

Cristina Ghervan - profesor universitar, Cluj Napoca, România

Cristina Preda - profesor universitar, Iași, România

Eugen Moța - profesor universitar, Craiova, România

Gabriela Radulian - profesor universitar, București, România

João Filipe Raposo – profesor, Lisabona, Portugalia

Maria Moța - profesor universitar, Craiova, România

Olesea Kihteak – profesor universitar, Lvov, Ukraina

Romulus Timar – professor universitar, Timișoara, România

Veronica Mocanu – profesor universitar, Iași, România


Program format .pdf


  04 octombrie 2019     05 octombrie 2019
08.00 09.00 Înregistrarea participanților   08.30 10.30

SESIUNEA V Patologia tiroidiană și paratiroidiană

Moderatori: Lorina Vudu, Bernard Corvilain, Dumitru Harea

           
9.00 10.00 Deschiderea Congresului   08.30 09.00 Bernard Corvilain Subclinical hyperthyroidism: diagnosis and treatment.
             
09.00 09.10   Ministerul Sănătății Muncii și Protecției Sociale   09.00 09.30 Agnes Burniat Strange thyroid function tests: real pathology or biological pitfall? 
             
09.10 09.20   Reprezentantul OMS   09.30 09.45 Lorina Vudu  Hipotiroidia subclinică: întrebări și răspunsuri
             
09.20 09.30   Proiectul ”Viață sănătoasă”   09.45 10.00 Eugeniu Condrațchii Tratamentul chirurgical al glandei tiroide
             
09.30 09.40   USMF ”Nicolae Testemițanu”   10.00 10.15 Mariana Bujac Intervențiile chirurgicale în patologia paratiroidelor
           
09.40 09.50 Cătălina Poiană Societatea Endocrinologilor,  România   10.15 10.45 Pauza de cafea
           
09.50 10.00 Romulus Timar

Societatea de Diabet, boli de nutriție și metabolism, România

  10.45 13.15

SESIUNE VI Controlând diabetul – prevenim complicațiile

Moderatori: Larisa Zota, Carmen Oltean

10.00 11.30

SESIUNEA I Diabetul zaharat – povara secolului XXI.

Moderatori: Gabriela Radulian, Maria Moța, Lorina Vudu, Zinaida Alexa

  10.45 11.30 Alexandru Maiorov Последние изменения в международных и национальных рекомендациях по диагностике и лечению сахарного диабета
             
10.00 10.15

Maria Moța

PREDATOR - Epidemiologia diabetului zaharat in România   11.30 12.00 Olesea Kihteak  Возможности патогенетического и симптоматического лечения диабетической нейропатии
             
10.15 10.30 Zinaida Alexa Diagnosticul disglicemiilor   12.00 12.15 Porcereanu Natalia Neuropatia diabetică autonomă digestivă
             
10.30 11.00 Gabriela Radulian Tratamentul pre-diabetului   12.15 12.45 Carmen Oltean Progrese terapeutice în monitorizarea diabetului zaharat tip 1, la copil si adolescent
             
11.00 11.30 João Filipe Raposo Quality in Diabetes: What to measure and how to measure?   12.45 13.00 Andrian Chiriac Monitorizarea continua a glucozei ca metodă eficientă de control a diabetului la copii
             
11.30 11.45 Lorina Vudu Serviciul endocrinologic din Moldova ieri și astăzi   13.00 13.15 Mirela Vasiliu Tehnologiile medicale moderne în controlul diabetului zaharat
             
11.30 12.00 Pauza de cafea   13.15 13.30 Sergiu Andronic Complicațiile oculare în cadrul diabetului zaharat
           
12.00  13.30

Sesiunea II Riscul cardiovascular la persoanele cu diabet zaharat

Moderatori: Romulus Timar, Bogdan Mihai, Zota Larisa

  13.30 14.30 Prânz 
           
12.00 13.00 Romulus Timar Managementul factorilor de risc cardiovascular la persoanele cu diabet zaharat   14.30 16.15

Sesiunea VII OBEZITATEA

Moderatori: Gheorghe Caradja, Lorina Vudu, Veronica Mocanu

13.00 13.30 Bogdan Mihai Cardiovascular outcomes trials in diabetes - New data for new guidelines   14.30 15.00 Veronica Mocanu The role of ghrelin and ghrelin functional receptor in adiposity 
             
13.30 14.30 Prânz    15.00 15.15 Lorina Vudu Obezitatea: realitatea și paradoxuri
           
14.30 16.15

Sesiunea III Tendințe în tratamentul persoanelor cu BRD

Moderatori: Eugen Moța, Maria Moța, Zinaida Alexa

  15.15 15.30 Ana Vârtosu Rolul intervenției nutriționale în chirurgia metabolică
14.30 15.00 Eugen Moța Sindromul cardiorenal   15.30 15.45 Gheorghe Caradja Tratamentul nonfarmacologic al obezității
             
15.00 15.30 Maria Moța Dieta la pacientul cu Boala cronica de rinichi diabetica   15.45 16.00 Tamara Tudose Testul cu tireoliberină la pacientele cu SOP
             
15.30 15.45 Petru Cepoida Rezultatele managementului diabeticilor dializaţi în cadrul parteneriatului public privat        
             
15.45 16.00 Veronica Cernelev Abordările actuale ale tratamentului pacientului diabetic dializat        
             
16.00 16.15 Petru Cepoida Dereglările metabolismului fosfo-calcic la pacienţii dializaţi        
             
16.15 16.45 Pauza de cafea        
           
16.45 18.15

SESIUNEA IV Noi strategii în patologia endocrină

Moderatori: Cătălina Poiană, Lorina Vudu, Dumitru Harea

       
             
16.45 17.15 Cătălina Poiana Update in the neuroendocrine tumors        
             
17.15 17.45 Cristina Ghervan Noi aspecte etio-patogenetice și terapeutice în hipofizita autoimună          
             
17.45 18.15 Cristina Preda Mutații genetice care determina apariția feocromocitoamelor și adenoamelor hipofizare. Noul sindrom 3P        
             
18.15 20.00  Coctail de bun venit Concert